Medicinering

"Blåmärke" från Levemir

2010-08-09 13:45 #0 av: Julialex

Hej!

När jag tagit Levemir blir det alltid en röd svullnad som ömmar just där jag tagit sprutan. Brukar alltid ta i låret men har även testat magen och det blir samma sak där.

Har inte alltid haft problemet, fick diabetes för ett år sedan och det gick bra fram tills jag hade ett litet uppehåll från Levemir i våras (misskötte min diabetes under en period). När jag började med det igen uppstod dessa svullnader som påminner om blåmärken. Har testat att massera området direkt när jag tagit sprutan men det hjälper bara lite.

Novorapid fungerar bra, inga reaktioner där.

Någon som känner igen problemet?

Anmäl
2010-08-09 17:38 #1 av: RuiXue

Låter som en allergisk reaktion. En kompis i Kanada får riktigt eländiga kliande och ömma bulor av Levemir. Lantus går däremot bra för henne. Hon har haft typ 1 sedan 1968Förvånad

Jennie


Anmäl
2010-08-17 19:44 #2 av: [wonderchild]

jag bruka ta den i låret jag me. men ja tar lantus men du borde prata med din doktor så kanske han/hon vet vrf lycka till

Anmäl
2010-08-17 20:29 #3 av: Julialex

Har slutat med levemir i och med att jag började med LCHF, behöver inte långtidsverkande längre Skrattande Tack för svar!

Anmäl
2010-08-17 21:48 #4 av: Ladymon

Både levermir och lantus ger samma symptom för mig, Först efter jag tagit sprutan svider det otroligt i en min, jag faller t.o.m ihop på golvet. efter det blir det en liten bula. Detta händer ej av dom snabbverkade.

Läkaren sa att lantus och levemir har ett annat ph värde och därför blir det surt och svider när de kommer in i blodet...?!

Anmäl
2010-08-18 01:01 #5 av: RuiXue

Lantus har lägre pH. Däremot är det inte omöjligt att det är allergi som ligger bakom reaktionerna.

Jennie


Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.