Medicinering

Biverkningar av Metformin

2010-06-12 15:04 #0 av: Suhair

 Hej, Jag har nyligen fått diagnosen diabetes (LADA (typ 1)) och blev insatt på Metformin. Av medicinen blev jag extremt trött vissa dagar, och fick yrsel, och kände mig allmänt sjuk utan att ha feber. Vissa dagar var jag som vanligt. Efter två veckor slutade jag med medicinen, det är nu en vecka sedan. Då hade jag också kräkts vid ett tillfälle. Sista veckan på Metformin var jag också insatt på antibiotika mot en tandinfektion, vilket troligen hade menlig inverkan på min mage, då jag fick diarré. Vid sista trötthetsperioden kom jag knappt ur sängen på 5 dagar (en dag med metformin, 4 dagar utan), och kände mig rejält sjuk. Innan dess hade det endast varat i en dag åt gången.

Nu undrar jag om andra har haft samma symtom och då har kunnat återgå till Metformin eller inte? Släpper biverkningarna så småningom eller måste jag räkna med att få ta annan medicin? Jag vet att jag så småningom kommer att vara tvungen att börja med insulin. Räcker det enbart med insulin eller måste ni som tar insulin även äta andra mediciner mot er diabetes (LADA)?

Anmäl
2010-06-12 22:33 #1 av: Yamuna

Hej!

Jag har ätit Metformin Meda 500 mg 2 ggr/dag i en månad och haft ont i magen lika länge. Ont i huvudet och känner mig helt utslagen. Ska ringa min läkare på måndag och berätta att jag orkar inte längre.

 

Hälsar Yamuna

 

Anmäl
2010-06-12 23:01 #2 av: RuiXue

LADA= Insulin, INTE Metformin! Snacka med din läkare, ju tidigare du börjar med insulin, desto längre kommer din egen insulinproduktion kunna överleva eftersom den blir avlastad av det injicerade insulinet.

Metformin gör bara att kroppen tar nytta av insulinet bättre, men det gör ju ingen skillnad om det finns för LITE insulin till att börja med. Det kommer bara belasta cellöarna till bristningsgränsen!

I övrigt är Metformin (ö)känt för sina biverkningar, oavsett vilket namn själva tabletten har (finns många).

Skulle jag själv få en diabetesdiagnos framöver (inte helt osannolikt eftersom jag kan ligga både högt och lågt en hel del) så kommer Metformin inte ens i närheten av migFörvånad

Jennie


Anmäl
2010-06-12 23:06 #3 av: Suhair

Hej Yamuna
Du kan väl berätta vad din läkare säger att du ska göra. Känner att jag hänger i luften för tillfället. Väntar på att komma till specialistmottagning, eftersom de vanliga vårdcentralerna inte får ta hand om typ 1:or.
Jag åt Metformin Pfizer 500 mg 1 tabl/dag i en vecka därefter två tabletter i ytterligare en vecka innan jag var tvungen att sluta.

Anmäl
2010-06-12 23:40 #4 av: Suhair

RuiXue du skriver att Metformin är ökänt för sina biverkningar, men när jag har surfat runt har det låtit som om det skulle vara det bästa alternativet om man ska käka tabletter. Andra tabletter verkar man riskera att gå upp i vikt på.

Anmäl
2010-06-13 01:10 #5 av: Yamuna

Ja precis, gå upp i vikt är ju inte mitt mål - jag ska ju gå ner. Därför har jag försökt härda ut sen 10 maj men nu orkar jag nog inte mer.

Anmäl
2010-06-13 12:43 #6 av: kitabu

Jag har skrivit om metformin på en annan  tråd

Nydiagnosticerad typ 2

Helena Hesselmark

 

Anmäl
2010-06-18 12:40 #7 av: Yamuna

Jag måste ju berätta fortsättningen på Metforminet, det slutade med att jag satt på toa en hel natt med diarre och feber.Jag fick rådet att sluta med Metformin en vecka till att börja med. Magen ordnade till sig och det är helt ljuvligt. Inga gaserSkrattande

Har ätit kolhydratfritt sen i tisdags och mitt morgonsocker ligger på 7,1 att jämföra med 9 för tre veckor sedan. Värde efter matintag 7,2 jämfört med 16 som jag hade 18 maj när min sjukdom konstaterades.

Mår som en prinsessa nu, har gått ner 5 kg inalles 15 kg sen jul och nu hoppas jag att detta håller i sig.

 

Hälsar Yamuna

Anmäl
2010-06-18 13:38 #8 av: ErikEdlund

#7: Klart att det håller i sig. Tar man bort faktorer som förorsakar problem så blir det bättre:

1) Kolhydrater höjer blodsocker genom att enbart tillföra energi.

2) En av Metforminets verkansmekanismer dämpar upptaget av enkla sockerarter genom tarmväggen. Detta innebär att dessa, tillsammans med vatten, passerar vidare till tjocktarmen, gör avföringen vattnig samt göder dess jäsningsbakterier.

Lycka till / Erik

 

Anmäl
2010-06-18 14:12 #9 av: Yamuna

Tack ErikEdlundGlad

Anmäl
2010-06-25 18:09 #10 av: Cowboy

Jag fick byta ut Metformin mot Mindiab. Genom LCHF-kost kan viktuppgånge motverkas.

Ständiga diarreer är ju en bra bantningsmetod men det är ju ingen trevlig metod.

Anmäl
2010-07-01 22:23 #11 av: papa-bear

förmodligen är/var jag lada, det ligger väl emellan t1 och t2? vilket fall som helst tyckte min läkare att jag skulle prova metformin, men det sket jag i efter 2 dagar med rännskita. lite livskvalité skall man väl få ha även som diabetiker, utan att behöva planera utevistelse utifrån hur långt man har till lämplig dumpplats.

Anmäl
2010-07-02 00:16 #12 av: Suhair

#11 Om det är LADA du har är det en autoimmun sjukdom, vilken klassas numera som typ 1 diabetes. De insulinproducerande cellerna förstörs undan för undan. Därför kan du förvänta dig att du nu eller senare får börja med insulin. Min typ 1 dibetes (troligtvis LADA) upptäktes i maj och jag har nu börjat ta insulin. Fick Metformin då de trodde att det var typ 2. Om jag tålt medicinen kanske jag fortfarande hade gått på den. Vad vet jag.

I en liten undersökning fann de att det var fördelaktigt att börja med insulin snabbt. Desto längre bibehöll kroppen sin egen insulinproduktion.

Anmäl
2011-03-18 02:50 #13 av: Tord Nilsson

Jag tar Metformin Pfizer 500 mg och jag måste vara allergisk mot dessa tabletter eftersom på senare tid så sväller mina läppar upp precis om jag gjort en läppförstoring. Detta händer bara när jag har sovit. Har också svårt att svälja och kan inte prata ordentligt samt att jag känner mig lite tom i övre gommen. Detta avtar efter några timmar när jag är vaken. Jag har aldrig haft problem innan jag började med medicinen. Nu vägrar jag ta medicinen tills jag vet vad som är orsaken

Anmäl
2011-03-19 18:39 #15 av: kitabu

#13

Metformin Pfizer innehåller bindemedlet povidon. Du skulle ju kunna prova ex. Metformin Hexal som har bindemedlet copovidon.

Jag vet att man kan reagera olika på dessa två ämnen.

Helena Hesselmark

diabetiker typ 0

Anmäl
2011-03-19 18:46 #17 av: kitabu

Kan ngn moderator ta bort dubbelpostningarna? Tack

Anmäl
2011-09-27 22:52 #18 av: shamani

Nu tror jag att vet varför min läkare ville att jag skulle försöka få ner mitt socker med kost & motion. Jag har även IBS med diarréer och DET hade funkat dåligt med Metformin, ser jag. Förvånad

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.