
Problem med hjärtklappning och annat.
För 9 dagar sedan bytte jag insulin till NovoMix 30. Ett långtidsverkande insulin som jag tar till frukost och kvällsmat.
Jag tyckte redan efter några dagar att det insulinet inte var bra, då jag vaknade med högre blodsockervärden än jag hade med det gamla insulinet.
Jag fick börja med 6 E för båda gångerna per dag.
Pratade med diabetessköterskan och då menade hon på att jag åt för mycket och kunde höja doserna till 8 E.
Om jag ville kunde jag ta mer insulin mellan doserna men hon sa inte hur mycket!
Så i går måndag höjde jag doserna till 8 E och jag känner mig jättekonstig nu dessa dagarna, jag hade lite känningar innan men idag har det varit fruktansvärt jobbigt.
Jag skulle till vårdcentralen idag och kolla en del prover, så jag fick vara fastande efter kl 24 i går kväll.
När jag vaknade idag hade jag 11,3 i socker och det hade de på vc också när de testade.
På hemvägen började mina ben sprängvärka, jag hade och har fortfarande fruktansvärd hjärtklappning, svettas lite om pannan, jag har svårt att gå och stå någon längre tid.
Hjärtklappning håller på än!
På hemvägen tog jag en banan och när jag kom hem drack jag en mugg te och åt en macka. Då var sockret uppe på 15, 8.
Jag tog mina mediciner och insulinet och sen gick jag och lade mig för att sova i några timmar. Jag var helt slut.
När jag vaknade hade jag hjärtklappning fortfarande och det håller på än.
Har ätit nu men inget insulin som det är bestämt och sockret låg på 10, 4 innan jag åt. Har dock tagit en Metformin.
Så frågan är, skall jag ta mer insulin eller gå tillbaka till 6 E nu ikväll och fortsätta med det? Eller har ni andra tips?
Jag skall försöka ringa till vc i morgon om detta fortsätter.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
- Redigerat 2021-04-13, 21:08 av Tarotstollan

Det gör det men jag skall ringa vårdcentralen i morgon bitti.
Jag har ingen möjlighet att ta mig upp till lasarettet i natt ändå.
Jag tar det lugnt, det är det bästa.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#0: Tror att du ska höja insulindosen till
8 enheter som diabetessköterskan sa. Det tar ett tag för kroppen att vänja sig vid ett nytt insulin. Och du ligger lite högt låter det som.

Har skickat PM till dig.

Jag har höjt till 8 E, det är andra dagen idag som jag har det. Kanske därför jag reagerade så kraftigt på ansträngningen av att gå till vc och sen hem igen.
Dels höjningen + att jag var fastande. Promenaden tog ca 45 min upp och lika dant hem men det brukar gå fortare på hemvägen men idag var benen helt stumma på mig.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Förmodligen var det att du låg högt som gjorde att du kände dig stum i kroppen.
Bananer innehåller dessutom mycket fruktsocker som höjer blodsockernivån snabbt. Jag brukar ha bananer hemma för att kunna äta när jag får känning.

Gillar inte mixinsuliner utifrån erfarenhet som mamma till barn med diabetes (nu 26 och haft typ 1 i 24 år) och make med LADA (fick i 40+ ålder). Lättare hantera blodsockerkurvor med långtidsverkande och snabbverkande för måltidsdoser. Fråga ssk om hur de tänker med att ha fördelar med mixat och inte. Nu vet jag att alla är olika och insulin funkar olika utifrån person och vanor mm. Men levemir (långtidsverkande) och novorapid (snabbverkande) är bra kombo för mina familjemedlemmar.

#7: Håller med.. Man får ju så ta fler injektioner per dag, men man vinner på måendet med både korttidsverkande och långtidsverkande.
Men du måste höra med din diabetessköterska om det finns någon tanke bakom med att du ska ta Novomix.

Anledningen till att jag fick bland- och långtidsinsulin var för att det skulle passa mitt livsmönster bättre. Sena mornar och ännu senare nätter….
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Det var som vi misstänkte, jag hade för låg insulindos på morgonen, så jag fick höja från 8 E till 12 E och dessutom byta tillbaka till mitt nattinsulin jag hade innan.
Nu tar jag 2 insulindoser om dagen med 2 olika insulinsorter.
Så nu väntar jag på att börja känna mig som folk igen.
Tyvärr så fick jag en ny medicin till som jag måste ta mot höga blodfetter.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#10: Då får du vänta på effekterna av ändringarna och hoppas du mår bättre.

Jag hann bara ha de doserna i 2 dagar.
I dag ringde läkaren om besked på de prover som togs i måndags och nu ville hon höja doserna igen, eftersom jag fortfarande har väldigt högt blodsocker särskilt när jag vaknar.
Så nu skall jag ta 18 E bägge gångerna med respektive insulin och så skall hon höra av sig igen på måndag.
Här går det undan med medicin doserna!😉
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#12: Ja, då får vi se hur du mår sen.
Om det skulle vara så att du blir för låg med dessa doser kanske du får sänka doserna lite själv. Testa och se hur du mår och ligger blodsockermässigt.
#12, 13: Har ni tänkt på att era avatarer nästan är förvillande lika? 🙂 Jag blandar ihop er hela tiden.
Vänliga hälsningar, Niklas
Så retuscherar du dina foton

#14: Du måste väl se skillnad på en solnedgång och en ros? 😂😂😂

#15. Det gör han nog, men även jag har själv reagerat många gånger på våra avatarer.
När man skrollar fort så blir färgerna väldigt lika varandra. Särskilt om vi har skrivit inlägg nära varandra.😄
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#12: bra med tät kontakt så att det går att justera! Jag hoppas du får ordning på värdena och doser snart 🙏

#18. 🤣😉 Lär nog inte hända i brådrasket!
Ärligt talat, för att veta exakt vad blodsockret ligger på så måste jag gå och lägga mig på samma tid, sova lika dant och länge, äta samma mat på exakt samma tid och kolla sockret på samma tid i minst 3 dagar för att testet skall vara perfekt.
Inget av det kommer att hända!
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#19: Jomenvisst! 😁
Du ska ju kunna leva normalt trots att du har diabetes. En fråga att ta upp med diabetessköterskan är om snabbverkande insulin skulle vara ett vettigt alternativ för dig även om du har typ 2.
#15: När jag tittar ordentligt, ja. 🙂 Det går inte att bara slötitta om jag ska skilja dig, Tarotstollan och Pyttelite åt.
Vänliga hälsningar, Niklas
Så retuscherar du dina foton

#20. Blandinsulinet jag har är både snabb och långtidsverkande. Fast det kanske finns insulin som är snabbare.
Nu har jag fått höja morgon/dags insulinet igen, nu till 22 Enheter och läkaren skall ringa igen på torsdag för att kolla av hur sockret ligger då.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#22: Effekten av ett snabbverkande insulin sätter in ganska direkt; inom en halvtimme, och är tänkt att möta toppen av blodsockerkurvan när man äter tex en måltid. Men sen klingar effekten ut ganska snabbt.
Med bland/långtidsverkande insulin förlänger man verkningstiden i kroppen och får en långsammare utsöndring/upptagning av insulin. Därmed är det också svårare att möta topparna i blodsockerkurvorna vid måltider.

#23. Tror hon sa att 30% av mitt insulin toppar inom 1 timma och resten av de 70% planar ut under 24 timmar.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#25: Ja det kan jag tänka mig. Det som är fördelen med att dela upp insulinerna i sina rena former är att du blir friare att ta de olika sorterna i egna doser. Dvs det blir lättare att anpassa insulindosen individuellt till varje måltid.

Fått besked idag att jag även skall ta insulin mellan de två tidigare doserna.
Skall bli intressant i morgon att se om det har gjort någon skillnad.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#27: Det kommer att göra skillnad, men det tar ett tag innan kroppen hinner ställa om sig och vänja sig vid det.
Vad är det för insulin du ska ta vid de två andra doserna? Novomix då också?

Jag tar Novomix på både första och andra gången och till natten tar jag Abasaglar.
Hade ju Abasaglar innan jag skulle köra Novomix hela tiden men det blev ändrat för några veckor sedan.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#29: Okej! Nu får vi vänta och se effekterna av dosändringarna!
Har du haft känning någon gång? Alltså lågt blodsocker?

Ja, 2 ggr. Obehagligt och först fattade inte jag varför, för det var dagen innan jag hade sprungit så mycket upp och ner i trapporna.
Min kompis förklarade sen att sådana känningar oftast kommer dagen efter om man ansträngt sig, då kan man få rejäla känningar och dippa väldigt lågt!
I går hade jag lika dant, då hade jag ätit s.k. frukost och blev trött och gick och lade mig igen och sov några timmar. när jag vaknade var jag skakig igen men inte lika mycket som första gången.
Skillnaden då var att jag hade inte ätit gröten till frukost, bara brödet och det räckte tydligen inte för kroppen.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#31: Se till att ha Dextrosol och frukt med dig. Bananer höjer sockret liksom mjölk (inte laktosfri) och olika juicer.

Jag har bunkrat upp med Dextrosol, det var det första som jag köpte när min moster körde hem mig från sjukhuset.😉
Har hittat några sorter Proviva som varken har tillsatt socker eller sötningsmedel, jag vet att det inte är bra med juice men skönt att ha lite hemma ifall att jag behöver det snabbt och det gjorde jag i förrgår.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#33: Äpplen fungerar bättre än bananer för mig. Bananer innehåller mycket socker och höjer snabbt, men äpplen ger för mig en mer stabil höjning.
Du får prova dig fram till vad som fungerar bra för dig. Med tiden lär man sig!

Ja, problemet är ju att ha frukt hemma när man behöver det. Jag köper frukt men oftast ligger det bara och blir dåligt så jag får kasta det.
Nu ligger ju sockret så högt på mig att jag nog får vänta med att äta frukt.
Det jag gillar allra mest är vindruvor men har förstått att det är en av de värsta sockerbomberna i fruktavdelningen.😒
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Ja, men du kan ju ha vindruvor hemma utifall du får känning. 😁
Sen när fina värden börjar komma ner på bättre nivåer kan du väl smyga in en druva om dagen.
Annsrs kan du låta frukt bli mellanmål eller en del i varje måltid. Lite som en efterrätt!

Det låter så enkelt när du säger så men det funkar inte för mig. Jag får tvinga mig att äta 2-3 ggr om dagen och jag mår nästan hela tiden lite illa.
Det enda som jag tycker är gott att äta är sådant med socker och sådant jag inte skall äta.
Har precis tvingat i mig lite spagetti och quornsås, men det enda jag tänker på är semlor och wienerbröd!🙄😞
Köper jag vindruvor så äter jag upp en klase direkt.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#37: Inte lätt då…

Hos oss är det Festis som gäller då både make och dotter tröttnat på druvsocker vid känningar….
Bra kämpat Tarotstollan, du har snart kläm på hur du funkar! ❤️

#35 Banan går bra att förvara i frysen, skivad och sedan mixa till "glass" :) Då har man det hemma men riskerar inte att det blir dåligt. Tror det även fungerar med mango, och man kan väl testa med andra frukter om man vill.
Sen har det betydelse hur/när/med vad man äter det. Personligen väljer jag att inte äta frukt som huvudregel, men när jag äter bär så är det tillsammans med vispad grädde eller pannacotta. Då blir blodsockerhöjningen lite mildare :) Att äta det på tom mage blir också en större höjning än om jag äter det direkt efter middagen.
#37 För mig verkar det bli en ond cirkel, när jag har högt blodsocker blir jag sugen på mat med mycket socker/snabba kolhydrater. Och om jag äter det får jag såklart ännu högre eller fortsatt högt blodsocker vilket upprätthåller suget. Jag blir också illamående när jag har högt blodsocker. Måste vara jättejobbigt att ha så länge!
Jag klarar inte av att ha mat hemma som jag inte borde äta eller som jag bara får äta lite av. Att äta en vindruva om dagen när det finns en hel förpackning skulle aldrig fungera för mig. Så om jag ska äta något sånt köper/bakar jag bara just den mängden jag ska äta och så nära i tid som möjligt
//Jessie

#40: åh, så blir min dotter också, hungrig vid högt (och ett himla dåligt humör!) och törstig vid lågt! Men är det väldigt högt blir hon också törstig.

Jag tycker jag mår illa antingen sockret är högt eller lågt.
Jag var ju van att äta vad, hur och när jag ville, nu skall hela mitt liv raderas för att kunna leva vidare under svält kost resten av mitt liv!
Det är så jag känner det just nu!
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Men, nej inte svältkost! Vad får du för råd egentligen? Eller är det mer att du känner dig styrd av att hålla tider och så? Då hoppas jag att du får slippa mix för det blir väldigt schemalagt med måltider då för att inte få känningar!

Nej, jag har inte fått några sådana råd, bara att jag skall hålla mig borta från sådant med socker och kolhydrater.
Det är nog mer att jag känner mig styrd av hela situationen och jag vet inte vad jag skall göra för att jag skall kunna glömma det.
Jag har inte fått höra något om att mixinsulin är styrt av tider, läkaren har bara sagt att jag skall ta det innan jag börjar äta och på informationen står det att jag måste börja äta 10 min efter att jag tagit insulinet.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#44 Jag har fått tips om en bok som heter "Diabetespsykologi" skriven av Jon Haug. Det har inte blivit av att jag läst den än, men som jag förstått det ska den handla om hur man hanterar sin diabetesdiagnos psykiskt. Den kanske kan vara läsvärd för dig?
//Jessie

#45. Den låter intressant.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#44: ok, då förstår jag. Det tar tid att hitta nya rutiner och förhållningssätt till situationen. Tänker att det är lätt att känna sig väldigt styrd av att ha diabetes. Men du får kläm på det snart ❤️

#45. Nu har jag beställt boken, det verkar som att jag behöver den.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#48 Hoppas du får nytta av den! Du får gärna berätta vad du tyckte när du har läst den :)
//Jessie

Jag har fått boken nu och börjat läsa.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Boken är pedagogisk, lätt läst och förståelig. Däremot språket tycker jag riktar sig till en åldersgrupp på 13 - 15 år eller till folk som fortfarande befinner sig i chock och skall lära sig om diabetes.
Boken är skriven så att den riktar sig till läsaren med ordet: du och att vi alla diabetiker är ombord på ett tåg och gör stopp vid olika stationer för att lära oss om diabetes.
Kanske det är nödvändigt att skriva så för att folk skall förstå och kunna ta till sig informationen men det känns lite barnsligt.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Egentligen borde nog denna boken ha en egen tråd, då den är viktig.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Tack för att du berättar vad du tycker om boken! :) Trist att den är skriven på ett barnsligt sätt, men bra att den är lätt att förstå i alla fall
//Jessie

Det kan ju vara så att jag uppfattar den som lite barnslig eftersom den är skriven övertydlig men det är ju bra eftersom många medicinska termer kan vara svåra att komma ihåg och veta vad de betyder.
Boken är bra och alla borde läsa den!
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Hur mår du förresten, får du fortfarande hjärtklappning och så?
//Jessie

Inte på det viset som det var då när jag dippade. Däremot om jag ansträngt mig som att gå och handla och kommer hem, så kan det ta upp till 1 timma innan jag känner att hjärtat slår normalt.
Det går upp och ner hur jag mår.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Okej!
//Jessie